Darmowa dostawa za zakupy powyżej 50 zł
Kontakt: +48 500 400 165

Lenovo ThinkPad X1 Carbon Gen 9 – ultrabook biznesowy poleasingowy

(ilość produktów: 11)

Lenovo ThinkPad X1 Carbon Gen 9 to poleasingowy ultrabook biznesowy z 14-calowym ekranem w proporcjach 16:10 i procesorami Intel Core 11. generacji (i5/i7, 4 rdzenie / 8 wątków, grafika Intel Iris Xe). Pokrywę wykonano z włókna węglowego, spód z magnezu – przy grubości 14,9 mm i wadze od 1,133 kg. Pamięć LPDDR4x-4266 jest wlutowana (8, 16 lub 32 GB), dysk to jeden slot M.2 2280 PCIe 4.0 x4, a złącza obejmują dwa porty Thunderbolt 4 i HDMI 2.0. Gniazda LAN nie ma – Ethernet realizuje adapter USB-C.

Charakterystyka serii Lenovo ThinkPad X1 Carbon Gen 9

Dziewiąta generacja X1 Carbon korzysta z 14-calowej matrycy w proporcjach 16:10 o wysokości 1200 lub 2400 pikseli – przy pracy z dokumentami i arkuszami daje to więcej widocznych wierszy niż format 16:9 o tej samej szerokości. Podstawą jest platforma Intel SoC z procesorami 11. generacji: od Core i5-1135G7 (2,4–4,2 GHz, 8 MB cache) do Core i7-1185G7 (3,0–4,8 GHz, 12 MB cache). Wszystkie warianty korzystają z grafiki Intel Iris Xe i obsługują do czterech niezależnych ekranów – matrycę laptopa oraz trzy monitory zewnętrzne przez Thunderbolt (do 5K/60 Hz) i HDMI 2.0 (do 4K/60 Hz).

Konstrukcja przeszła testy MIL-STD-810H. Bezpieczeństwo opiera się na dyskretnym module dTPM 2.0 z certyfikacją TCG, czytniku linii papilarnych zintegrowanym z przyciskiem zasilania (match-on-chip), mechanicznej zasłonce kamery oraz samonaprawialnym BIOS-ie z hasłami power-on, supervisor i NVMe. Opcjonalnie dochodzą kamera IR do Windows Hello, filtr ThinkPad Privacy Guard i Human Presence Detection. Bateria 57 Wh obsługuje Rapid Charge – do 80% w godzinę z zasilaczem 65 W USB-C. Klawiatura jest sześciorzędowa, odporna na zalanie i podświetlana, z TrackPointem i szklanym gładzikiem.

Elastyczność konfiguracji ThinkPad X1 Carbon Gen 9

Procesor wybierzesz w wariancie Intel Core i5 (1135G7, 1145G7) lub Intel Core i7 (1165G7, 1185G7); część konfiguracji obsługuje Intel vPro, część jest w wersji non-vPro. Matryca 14 cali występuje w czterech odmianach IPS: WUXGA 1920×1200 o jasności 400 nitów w wersji niskiego poboru mocy (bez dotyku lub z multi-touch), WUXGA 500 nitów z filtrem prywatyzującym oraz WQUXGA 3840×2400, 500 nitów, z pokryciem 100% DCI-P3 i certyfikatem DisplayHDR 400.

Pamięć jest wlutowana, więc pojemność 8, 16 lub 32 GB ustala się na etapie doboru egzemplarza. Dysk pozostaje wymienny: jeden slot M.2 2280 PCIe 4.0 x4 przyjmuje nośniki NVMe do 2 TB, w wersjach z szyfrowaniem Opal 2.0. Zależnie od wariantu dostępne są modem WWAN (4G LTE CAT12 Quectel EM120R-GL lub 5G Qualcomm Snapdragon X55 z eSIM), gniazdo nano-SIM, NFC oraz certyfikat Intel Evo. Konkretne parametry danego egzemplarza znajdziesz w jego karcie produktu.

Dla kogo jest ThinkPad X1 Carbon Gen 9?

  • Praca mobilna i hybrydowa – waga od 1,133 kg, bateria 57 Wh i ładowanie zasilaczem USB-C 45 lub 65 W (Power Delivery 3.0)
  • Stanowiska typu hot-desk i praca w biurze – dwa porty Thunderbolt 4 pozwalają podłączyć stację dokującą jednym kablem, z zasilaniem i obrazem
  • Wideokonferencje – macierz czterech mikrofonów 360° z Dolby Voice, głośniki Dolby Atmos, klawisze Fn z obsługą Unified Communications
  • Praca z danymi wrażliwymi w podróży – dTPM 2.0, czytnik linii papilarnych i opcjonalny Privacy Guard z Privacy Alert
  • Zadania wymagające dokładnego odwzorowania kolorów – wariant WQUXGA z pełnym pokryciem DCI-P3 (grafika wyłącznie zintegrowana)

Specyfikacja techniczna Lenovo ThinkPad X1 Carbon Gen 9

Podstawowe
  • Kategoria: Laptopy poleasingowe
  • Producent: Lenovo
  • Linia: ThinkPad, rodzina X1 Carbon (9. generacja) 
  • Obudowa: włókno węglowe (góra) + magnez (spód), test MIL-STD-810H
  • Zabezpieczenia: dTPM 2.0 (TCG), czytnik linii papilarnych w przycisku zasilania, zasłonka kamery
  • Gwarancja: do 36 miesięcy
Procesor (Intel 11. gen)
  • Core i5-1135G7 – 4 rdzenie / 8 wątków, 2,4–4,2 GHz, 8 MB
  • Core i5-1145G7 – 4 rdzenie / 8 wątków, 2,6–4,4 GHz, 8 MB
  • Core i7-1165G7 – 4 rdzenie / 8 wątków, 2,8–4,7 GHz, 12 MB
  • Core i7-1185G7 – 4 rdzenie / 8 wątków, 3,0–4,8 GHz, 12 MB
  • Intel vPro w zależności od wariantu
Pamięć RAM 8 / 16 / 32 GB LPDDR4x-4266, wlutowana (8-kanałowa), brak slotów – bez możliwości rozbudowy
Dysk Jeden slot M.2 2280 PCIe 4.0 x4, SSD NVMe do 2 TB, warianty z Opal 2.0
Grafika Intel Iris Xe (zintegrowana), DirectX 12.1; do 4 niezależnych ekranów (Thunderbolt do 5K/60 Hz, HDMI do 4K/60 Hz)
Ekran
  • 14" WUXGA 1920×1200 IPS, 400 nitów, 16:10, low power, matowy – bez dotyku lub multi-touch
  • 14" WUXGA 1920×1200 IPS, 500 nitów, multi-touch, ThinkPad Privacy Guard
  • 14" WQUXGA 3840×2400 IPS, 500 nitów, błyszczący, 100% DCI-P3, DisplayHDR 400
Łączność Wi-Fi 6 AX201 (802.11ax 2x2), Bluetooth 5.1; brak gniazda Ethernet – przez adapter USB-C; opcjonalnie WWAN 4G LTE CAT12 lub 5G z eSIM oraz NFC
Porty 2x Thunderbolt 4 / USB4 40 Gbps (PD 3.0, DisplayPort 1.4a), 2x USB-A 3.2 Gen 1 (jeden Always On), HDMI 2.0, combo audio 3,5 mm, Kensington Nano; opcjonalnie nano-SIM
Bateria i zasilanie 57 Wh Li-Polymer, Rapid Charge (do 80% w 1 h); zasilacz USB-C 45 lub 65 W z PD 3.0
Wymiary i waga 315 x 221,6 x 14,9 mm; od 1,133 kg
System Windows 10 Pro / Windows 11 Pro (64-bit)

Najczęściej zadawane pytania

Czy w ThinkPad X1 Carbon Gen 9 można rozbudować pamięć RAM?

Nie. Pamięć LPDDR4x-4266 jest wlutowana bezpośrednio do płyty głównej w konfiguracji 8-kanałowej i laptop nie ma gniazd SO-DIMM. Dostępne pojemności to 8, 16 lub 32 GB, więc ilość RAM wybiera się na etapie zakupu konkretnego egzemplarza – później nie da się jej zwiększyć.

Jaki dysk SSD pasuje do ThinkPad X1 Carbon Gen 9?

Laptop ma jeden slot M.2 2280 w standardzie PCIe 4.0 x4, obsługujący dyski SSD NVMe o pojemności do 2 TB. Nośniki krótsze (np. M.2 2230) nie są przewidziane w tej konstrukcji. Część fabrycznych wariantów korzysta z dysków z szyfrowaniem sprzętowym Opal 2.0. Dysk jest wymienny – w odróżnieniu od pamięci RAM.

Czy ThinkPad X1 Carbon Gen 9 ma port LAN (RJ-45)?

Nie – w tej generacji nie ma ani gniazda RJ-45, ani dedykowanego złącza pod przejściówkę Ethernet. Połączenie przewodowe realizuje się przez adapter Lenovo USB-C to Ethernet (w części zestawów dołączany w pudełku) albo przez stację dokującą podłączoną do portu Thunderbolt 4. Bezprzewodowo dostępne jest Wi-Fi 6 AX201.

Jaki ekran ma ThinkPad X1 Carbon Gen 9 – WUXGA 1920×1200 czy 4K?

Oba warianty występują. Wszystkie matryce to 14 cali IPS w proporcjach 16:10: WUXGA 1920×1200 o jasności 400 nitów w wersji niskiego poboru mocy (bez dotyku lub z multi-touch), WUXGA 500 nitów z filtrem ThinkPad Privacy Guard oraz WQUXGA 3840×2400 (UHD+) o jasności 500 nitów, ze 100% pokryciem DCI-P3, kontrastem 1500:1 i certyfikatem DisplayHDR 400.

Czy ThinkPad X1 Carbon Gen 9 obsługuje Windows 11?

Tak. Procesory Intel Core 11. generacji (i5-1135G7, i5-1145G7, i7-1165G7, i7-1185G7) oraz dyskretny moduł dTPM 2.0 z certyfikacją TCG spełniają wymagania sprzętowe Windows 11, a seria była fabrycznie oferowana m.in. z Windows 11 Pro.

pixel