Obudowologia

2019-09-12
ObudowologiaPrzy wyborze komputera, niezależnie od tego, czy do domu, czy biura, najczęściej skupiamy się na jego podzespołach (w sumie dobrze, bo podobno najważniejsze jest wnętrze), zwykle ignorując to, jakie możliwości dają nam różne typy obudów. Jeśli jednak ktoś pokusiłby się o porównanie dostępnych opcji, szybko mógłby się zniechęcić, ponieważ jest ich całkiem sporo i niejednokrotnie oznaczenia nie są aż tak jasne jak wydaje się producentom. W nadchodzącej serii artykułów  postaramy się rozwiać wątpliwości i rozjaśnić nieco temat różnic między rodzajami obudów jak również zaprezentować przykłady niektórych wersji.

Zacznijmy więc od tych najprostszych i najbardziej popularnych, czyli obudów typu TOWER. Jak sama nazwa wskazuje – tower (ang. wieża), jest typem obudowy ustawianym pionowo, na węższej krawędzi. Sama kategoria tower posiada trzy możliwe warianty (mini/midi/big), których wysokość sięga od około 36, do 56 cm. Standard ten umożliwia montaż płyty głównej w wymiarze co najmniej ATX (bądź micro-ATX w przypadku mini tower) oraz posiada od 2 do 5 miejsc na napędy. Jest to najprostszy wybór, jeśli nie ogranicza nas brak miejsca, bądź zależy nam na dobrej cyrkulacji powietrza wewnątrz obudowy, gdyż w większości tego typu obudów znajdziemy miejsce na montaż co najmniej jednego dodatkowego wentylatora. Przykładem produktu posiadającego ten właśnie rodzaj obudowy jest Dell Optiplex 9020. Tower ten posiada zatrzaskowe otwarcie panelu bocznego oraz jest na tyle duży, by pomieścić dodatkowe karty rozszerzeń.

Dodatkową ciekawostką jest, że firma Fujitsu zawiera w nazwach swoich komputerów tower literę P, jako oznaczenie tego typu obudowy właśnie. (stąd np. Fujitsu P720, będzie komputerem modelu 720 w obudowie tower).


Innymi (opcjonalnymi) dodatkami, które podnoszą prestiż obudowy typu tower mogą być między innymi: panel przedni z wyprowadzonymi dodatkowymi złączami (jak na przykład eSata, czy FireWire), czytnik kart pamięci (najczęściej zajmujący jedno z miejsc na dyski lub napędy), potrzebne wejścia i wyjścia do instalacji chłodzenia cieczą (opcja raczej dla wymagających entuzjastów) lub zatrzaskowy montaż napędów, czy dysków.
Zaufane Opinie IdoSell
4.84 / 5.00 556 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-11-27
Polecam.
2023-11-06
Polecam.
pixel