Komputer, czy podstawka pod monitor?

2019-09-16
Komputer, czy podstawka pod monitor?Kontynuując ciąg artykułów o obudowach komputerowych dzisiaj zajmiemy się omówieniem obudów typu DESKTOP.

W tym przypadku luźne tłumaczenie również może podpowiedzieć nam zastosowanie. Desktop (desk – ang. biurko oraz top – ang. wierzch, szczyt, czubek) jest obudową stosowaną najczęściej, gdy biurko lub stolik nie ma dedykowanego miejsca na komputer. Zamiast tego kładziemy go na stoliku „na płasko” i nie dość, że oszczędzamy miejsce, to sam sprzęt może zostać podstawką, swego rodzaju podestem, na przykład pod monitor. Wtedy możemy użyć nóżki monitora o mniejszej (lub zerowej, w zależności od wygody) możliwości dostosowywania wysokości. Ponadto desktop jest obudową mniejszą od standardowego tower`a. Komputer mały, zgrabny i funkcjonalny jak na przykład Dell Optiplex 7010.
Zastosowania tego typu konfiguracji najczęściej spotyka się w miejscach z dużą ilością komputerów na niewielkiej przestrzeni jak biura dużych korporacji podzielone na mniejsze personalne przestrzenie, czy pracownie informatyczne w szkołach. Wtedy uwydatnia się kolejny plus obudów desktopowych, a mianowicie możliwość zastosowania krótszych kabli sygnałowych i zasilających, co przekłada się na poprawę estetyki miejsca pracy.

(Kolejna ciekawostka na temat obudów Fujitsu – desktopowe oznaczane są literą E.)

Skoro monitor postawiony jest bezpośrednio na komputerze, nie ma konieczności używania kabla sygnałowego (HDMI, DVI, czy VGA) dłuższego niż 0,5 metra, a dwa kable zasilające można zastąpić jednym, za to z dwoma złączami (tzw. power cord Y lub dual power cord), dodatkowo mysz i klawiatura też nie potrzebują kabli USB dłuższych niż 0,5 metra (nie trzeba ich niewygodnie prowadzić do tyłu obudowy, a można wpiąć w panel przedni, który z reguły będzie miał jeszcze jedno albo dwa gniazda USB w zapasie).
Zaufane Opinie IdoSell
4.82 / 5.00 558 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-12-04
Polecam
2023-11-27
Polecam.
pixel